Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 907

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Nauja mano knyga – „Moteris – ganytoja?”

2016 9 rugpjūčio | Trumpai

  1. Pradžia
  2. /
  3. Trumpai
  4. /
  5. Nauja mano knyga –...

Moteris – ganytoja?Malonūs tinklaraščio skaitytojai, noriu pasidžiaugti, kad jau išleista ir pasirodė prekyboje nauja mano knyga – Moteris – ganytoja? Moterų pastoracinės tarnystės raida ir perspektyvos Lietuvos evangelinėse bažnyčiose.

Seniai galvojau rašyti apie moterų pastorių tarnystę. Jau ketvirtį amžiaus kas dieną „valgau šios Viešpaties tarnystės duonos“ bei nuolat susiduriu su įvairiais iššūkiais ganytojiškame darbe. Vis dėlto literatūros šia tema lietuvių kalba beveik nėra. Tad žengti pirmuosius žingsnius buvo nedrąsu. Pradžioje, kai prieš dvidešimt penkerius metus, pradėjau pastoriauti, nesijaučiau kompetentinga kalbėti ir aptarti moters, kaip ganytojos Bažnyčioje, vaidmenį platesniame kontekste. Vėliau sunkiai be atradau laiko, nes pasinėriau pastoriauti, auginti vaikus bei studijuoti. Baigdama studijas, žinojau, kad rašysiu diplominį darbą pastoracinės teologijos tema, apie moteris ganytojas. Siekiau bent truputi daugiau patyrinėti šį klausimą bibliniu, teologiniu, istoriniu ir socialiniu aspektu, apžvelgti Lietuvos evangelinių bažnyčių kontekstą.

isigyti_knygaRašydama plėčiau akiratį, įgijau išsamesnių biblistinių ir teologinių žinių vyro bei moters lytiškumo doktrinos klausimu Bažnyčios istorijoje, kultūroje bei tradicijoje. Buvo labai įdomu ir naudinga prisiliesti prie skirtingos moterų ganytojiškos patirties esančios pasaulyje bei Lietuvos evangelinėse konfesijose. Nuoširdžiai vertinu ir dėkoju broliams, dvasininkams, kurie davė interviu mano tyrimui ir atvirai bei pagarbiai išdėstė savo pamąstymus apie vyraujančią poziciją moters pastoracinės tarnystės atžvilgiu savo bažnyčioje Lietuvoje. Esu dėkinga garsiems evangelikų teologams (C. Keener, G. Fee, D. Stuart, L. Bellevile, J. Grenz, J. Webb ir kt.) nuodugniai nagrinėjusiems šią temą, į kurių tekstus gilinausi darbe. Tyrimas įtraukė mane į akademinį – kūrybinį darbą, dovanojo įdomią patirtį, praturtino naudingu pažinimu.

Moteris – ganytoja?Išleistos knygos turinį sudaro aukščiau minėtas darbas. Svarsčiau, ar leisti akademinio pobūdžio knygą, ar vis tik judėti publicistinės literatūros kryptimi. Sulaukus dr. D. Karvelio paraginimą leisti tyrimą, ir sužinojus, jog bažnyčios domisi šiuo darbu, nusprendžiau publikuoti akademinę knygos versiją. Ji parašyta nesudėtinga kalba, todėl bus suprantama ir naudinga kiekvienam skaitytojui, besidominčiam moterų pastoraciniu klausimu.

Knygoje stengiuosi pristatyti šiandien vyraujančius du biblinius-teologinius požiūrius – egalitarinį (pasisakantį už moterų, kaip bažnyčios pastorių, vaidmenį) bei komplementarinį (pasisakantį prieš moterų pastoracinę tarnystę) – ir pritaikyti juos Lietuvos evangelinių bažnyčių kontekste.

Knygoje yra istorinių ir šiandien Lietuvoje tarnaujančių moterų pastorių iliustracijos.

Siekiau ne tik suteikti žinių, bet ir paskatinti diskusiją bažnyčiose ir visuomenėje šiuo vis dar kontraversiniu moters, kaip Bažnyčios pastorės vaidmens, klausimu. Geranoriškai, kompetentingai diskutuodami, geriau suprasime vieni kitus, artėsime prie Tiesos. Te padeda mums Dievas!

Pateikiu kelis atsiliepimus apie šią knygą:

Moteris ir jos vieta krikščionybėje visada buvo vienas slėpiningiausių teologinių klausimų. Jo nagrinėjimas tai savotiška terra incognita, dėl kurio amžių bėgyje sulaužyta nemažai iečių. Šios knygos pasirodymas šalyje, kuri gali pasigirti savo XVI-XVIII a. krikščioniškosios teologijos paveldu, bet ne teologijos produktų dabartimi, šalyje, kuri per tūkstantmetį krikščionybės patirties vis dar neturi parašytos sisteminės Lietuvos teologijos istorijos ir kuri stipriai stokoja teologinių diskusijų, yra išliekamąją teologinę vertę turintis ženklas.

dr. Deimantas Karvelis

***

Pasirinkta knygos tema nėra lengva minėtame evangeliškame, o juo labiau, dar platesniame katalikiškų bažnyčių kontekste. Autorė aiškiai pristato du vyraujančius – egalitarinį ir komplementarinį požiūrius į moters vadovaujančią tarnystę bažnyčioje. Šių požiūrių analizė deda solidų teologinį pamatą tolimesnei diskusijai, turinčiai labai mažai tokios medžiagos lietuvių kalba. Galima teigti, jog šis darbas yra kontekstualiai novatoriškas, labai reikalingas pačioms moterims tarnautojoms (ordinuotoms pastorėmis ar ne), atskiroms bažnyčioms bei bendrijoms, suteikiantis konceptualius įrankius bei brėžiantis gaires.

Sandra Daktaraitė, MTh, Klaipėdos baptistų bažnyčios tarnautoja

***

Aš dvejojau, ar verta analizuoti temą, kurios atžvilgiu senokai nusistovėjusios nuostatos? Vertėjo. Ir nors moterį Ganytojo tarnavime labiau matyčiau kaip išimtį, nei kaip normą, autorė, remdamasi evangelinio pasaulio autoritetingų teologų įžvalgomis, padėjo plačiau pažvelgti apskritai į moters tarnavimą bažnyčioje. Jei Dievo Dvasia renkasi sielą, kurioje ir per kurią JIS nori veikti, tai ar žmogus turi pakankamai žinių ir argumentų nuspręsti, kokios lyties sielą ir kada Dievas pasirinks vienam ar kitam darbui?

Valdas Vaitkevičius, Evangelinio Biblijos Instituto rektorius, Laisvųjų krikščionių bažnyčios pastorius

***

Dėkoju už leidybinę paramą Krikščioniškojo knygyno vadovui Arui Petronaičiui, už pratarmę dr. Deimantui Karveliui, už redagavimo darbą Žanetai Lazauskaitei, už knygos dizainą Gedai Žyvatkauskaitei, už viršelio nuotrauką – Gintautui Tumuliui.

Esu nuoširdžiai dėkinga Šiaulių bažnyčiai „Tiesos žodis“, savo šeimai už knygai skirtą dalinę finansinę paramą, ir, Jums, kurie aukojote „Ramiose lankose” šios knygos leidybai.

isigyti_knyga

1 Comment

  1. Jūratė

    NUOŠIRDŽIAI LAUKSIU ŠITOS KNYGOS.

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Atsiminkite šitą dieną, kurią išėjote iš Egipto, iš vergijos namų. Savo rankos galybe Viešpats jus išvedė… (Iš 13, 3) Kovo 11-oji – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, tarsi istorinis Deja vu (pr. [deʒa vy], sk. dėža vu, liet. jau matyta), dar kartą, po 50 metų...

Kukli valstybingumo pradžia

Kukli valstybingumo pradžia

SU VASARIO 16 – ĄJA – Lietuvos valstybės atkūrimo diena! 💛💚❤️

Ši mūsų tautos diena yra viena iš pagrindinių, nešančiųjų ir laikančiųjų valstybės statinio kolonų.

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai